2014. május 30., péntek

GKI: májusban romlottak a gazdasági várakozások

Másfél éves, látványos emelkedés után májusban kissé csökkent a GKI-Erste konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értéke; a GKI által az Európai Unió támogatásával végzett felmérés szerint ezúttal az üzleti és fogyasztói várakozások is romlottak.

A GKI az MTI-vel közölte: az üzleti szférán belül májusban a kereskedelem kivételével minden ágazat várakozása kedvezőtlenebb lett. 
 
Az ipari bizalmi index csökkenése elsősorban a termelés romló kilátásait tükrözi. Az elmúlt időszaki termelés és a rendelésállományok megítélése - az exportrendeléseké is - javult, a készleteké stagnált. Az építőipari várakozások is romlottak, igaz a jelentős áprilisi javulás után. Májusban egyaránt pesszimistább lett az előző három hónap termelési színvonalának és a rendelésállománynak a megítélése. 

A kereskedelmi bizalmi index az áprilisi csökkenéssel azonos mértékben emelkedett. Az eladási pozíció megítélése kissé romlott, míg a rendelések várható alakulásának és a készletszintnek a megítélése kedvezőbb lett. Májusban a legnagyobb mértékben a szolgáltatói bizalmi index esett az előző hónaphoz képest. Leginkább a várható forgalom megítélése romlott, legkevésbé az általános üzletmeneté.

A foglalkoztatási várakozások a kereskedelem kivételével minden ágazatban rosszabbak lettek, egyben erősödött a lakosság munkanélküliségtől való félelme. Az áremelési szándék a szolgáltató cégek kivételével minden ágazatban gyengült, ugyanakkor a fogyasztók inflációs várakozása kissé erősödött. Az építőiparban az árcsökkenést tervező cégek aránya kissé újra meghaladta az áremelést tervezőkét. A magyar gazdaság kilátásainak megítélése minden ágazatban és a lakosság körében is kedvezőtlenebb lett.

A GKI fogyasztói bizalmi index kissé csökkent. A lakosság a saját pénzügyi helyzetének következő egy évét rosszabbnak érezte, mint áprilisban, ugyanakkor a következő egy évben várható megtakarítási képesség megítélése kissé javult. A lakosság a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlási lehetőségét az áprilisinál reálisabbnak érezte - olvasható az elemzésben.

2014. május 26., hétfő

Várakozáson felül teljesített a hazai online kiskereskedelem

Várakozáson felül teljesített a magyarországi online kiskereskedelmi forgalom tavaly, elérte a 217 milliárd forintos összforgalmat a tavalyelőtti 177 milliárd után. Ezzel a teljes hazai kiskereskedelem 3,1 százalékát teszi ki - derül ki az eNET kiskereskedelmi kutatásából.

A webáruházak legnagyobb volumenben számítástechnikai és szórakoztató elektronikai eszközöket, lakásfelszerelési termékeket, játékokat és ajándékokat, valamint ruházati termékeket értékesítettek tavaly.

Az utánvétes fizetés aránya kissé csökkent ugyan, de 2013-ban is megőrizte vezető szerepét. A korábbi évekhez képest azonban többen választották személyes átvétel esetén a bankkártyás fizetést.

Az összes vásárlást tekintve az átlagos kosárméret 7800 forint volt, ami 300 forintos növekedés a 2012-es évhez képest.

A vásárlások értékét tekintve arányaiban a futárszolgálattal történő kiszállítás a legnépszerűbb, de évről évre nő a személyes átvétel aránya boltokban, illetve valamilyen átvételi ponton.

A hazai webáruházak közül is egyre többen optimalizálják mobil eszközökre a weboldalukat vagy fejlesztetnek mobilalkalmazást. Nő a mobil platform súlya az onnan érkező látogatók, illetve vásárlók számát, és a forgalmat tekintve is. A teljes online forgalomnak már csaknem 5 százaléka bonyolódott mobil platformról.

A webáruházi felmérést az eNET 2014. március-áprilisban készítette, az összes magyarországi webáruház körében. A kutatásokban nem szerepelnek az online értékesített szolgáltatások. A lakossági kutatás májusban készült 1218, 18 évesnél idősebb gyakori internetező megkérdezésével.

2014. május 17., szombat

Az új Google algoritmus és vesztesei, avagy támad a Panda

A Google jelentős mértékben módosította kereső-algoritmusát, ezzel átrendezve találati listáját, melynek úgy tűnik, legnagyobb vesztesei a nagy márkák voltak.

A Google időről időre frissíti, javítgatja algoritmusát, így történt ez nemrégiben is, melynek következtében nagymértékben módosult a találati lista, azaz a keresésekre megjelenített weboldalak sorrendje. Bár, a cég hivatalosan nem jelentette be a találati listát monitorozó alkalmazás változtatását, annak hatása mégis szinte minden országban érezhető volt. Szakértői vélemények szerint, az év talán legnagyobb módosítása játszódhatott le.

A moz.com oldal szerint a változtatás legnagyobb vesztesei a nagy brandek, ugyanis az olyan nagy márkák, mint például a Wikipédia vagy éppen a YouTube is visszaestek a találati listán. De ez több külföldi hírportál és neves magazin esetében (New York Times, Economist) is észlelhető volt. Ezzel párhuzamosan viszont nőtt a lista változatossága, ami azt jelenti, hogy a kisebb weboldalak helyezései javultak. A hazai látogatottsági adatoknál ilyen jellegű változás azonban nem volt észlelhető.



A találati módosulásért valószínűleg a Panda névre keresztelt algoritmus bevezetése a felelős, amit alapvetően azért hoztak létre, hogy a korábbi program hibáit kijavítsa, valamint, hogy a kisebb weboldalak és cégek helyezését feljebb tornássza. Bár ezek még mindig csak feltételezések.

2014. május 15., csütörtök

Így vásárolnak a nők

A Femina legfrissebb élelmiszeripari kutatásából kiderül, hogy melyek a magyar hölgyek által legkedveltebb hazai áruházláncok, hol tájékozódnak, valamint, melyek azok a szempontok amelyek a női vásárlást meghatározzák, ezzel azt, egy bonyolult manőverré téve a férfiak szemében.

A kutatásban több mint ezer, leginkább 25-49 év közötti családos, budapesti vagy városi hölgyet faggattak vásárlási szokásairól. A válaszadók közel fele diplomás, háromnegyedük pedig gazdaságilag aktív, azaz fizetőképes, ami a cégek szempontjából az egyik legfontosabb célcsoport.

Hol vásárolnak legszívesebben élelmiszert?
A felmérésből kiderült, hogy a hölgyek egyértelműen a nagy áruházláncokat részesítik előnyben, melyek közül a TOP 5-ben a Tesco, a Spar, a Lidl, a Penny és az Auchan végzett. És, hogy mégis miért? A megkérdezettek, válaszaikban úgy vélték, ezek azok a helyek, ahol a széles áruválaszték a leginkább jelen van, ami lehetővé teszi, hogy így mindent egy helyen megtaláljanak. Ezzel megegyező fontosságú - nők számára oly elengedhetetlen – akciók. Ezek mellett a kedvező ár-érték arány, valamint a jó minőségű frissáru-kínálat is meghatározó tényező a bevásárlás során.

A folyamat és a fizetés
Ha vásárlásról beszélünk, biztosak lehetünk benne, hogy a nők azok, akik megpróbálnak eligazodni a jobbnál jobb akciók és a kínálat útvesztőjében, ebben pedig a férfiak nem szívesen vesznek részt: 50 százalékban egyedül a nő vesz részt a folyamatban, azonban minden második családnál a közös vásárlásról szól. De az sem meglepő tény, hogy a végső döntés is általában a gyengébbik nemre hárul.
Bár egyre inkább terjednek az elektronikus fizetési módok, legtöbben (közel 80%) még mindig a készpénzes fizetést részesítik előnyben. A bankkártyája nyújtotta lehetőséget mindössze 66 százalék használja, utalvánnyal pedig 30 százalék fizet a kasszáknál.

Mindemellett az is kiderült a kutatásból, hogy míg a nő kártyáját 55 százalékban, a közöset pedig 15 százalékban használják a vásárlás végeztével, a férfiét csupán 7 százalékban. A megkérdezettek 22 százaléka azonban nem tudott erre választ adni, mert annyira változó.



A szakember véleménye
Az élelmiszeripari ügyfelek továbbra is a TV-t tartják a legfontosabb és leghatékonyabb médiacsatornának, annak ellenére is, hogy hatékonyságának mérése nem igazán pontos. Ettől sokkal jobb és költséghatékonyabb megoldás lehet egy cég szempontjából, ha az online felületeket részesítik előnyben, amelyek a targetálást is nagyban megkönnyítik.

A tapasztalat
Az élelmiszeripar, az AB státuszú, azaz a vásárlási döntést meghozó főbevásárlókat, főként az FMCG termékek esetén inkább a nőket célozza, míg a műszaki termékekkel inkább a férfiakat kívánja elérni. Azonban a megjelenések szempontjából nem mindegy, hogy az image építése vagy az értékesítés növelése a cél. Míg előbbinél fontos a display, ezért inkább a látványos megoldásokat részesítik előnyben, addig utóbbi esetében inkább a célcsoport-specifikus, szöveges linkek a célravezetőek, például a Google felületén. Ha kifejezetten az élelmiszer szektorról beszélünk, akkor a display megjelenések sokkal gyakoribbnak mondhatóak, a Google és a Facebook hirdetései, vagy éppen a YouTube csak kiegészítő elemei annak.

2014. május 13., kedd

A golyóstoll eredete

Az eszköz, ami nélkül az írás ma elképzelhetetlen lenne, a 19. század végének találmánya, ez pedig nem más, mint a golyóstoll.

Az első, erre vonatkozó szabadalmat 1888. október 30-án kapta meg John Loud, aki bőrcserzéssel foglalkozott, ezért szüksége volt egy olyan eszközre, mellyel bőrre is tud írni, ugyanis akkortájt még nem voltak olyan töltőtollak, melyek alkalmasak lettek volna erre.

A golyóstoll feltalálójának azonban Bíró Lászlót tartják, aki az 1930-as években Budapesten alkotta meg az első, már tényleg golyóstollnak tekinthető íróeszközt. Az eredetileg újságíróként tevékenykedő férfi felismerte, hogy az újságok nyomásához használt tinta sokkal gyorsabban szárad, és, hogy a papíron szárazon és piszkolódásmentesen megmarad, ezért úgy vélte, az öntvényrepedést jelző festéket kell alkalmazni a tollak esetében. Mivel ez a sűrűbb tinta nem volt cseppfolyós, egy kis golyót szerkesztett a tollba, amely a tintát annak aljára vezette.


A szabadalmat később az angol kormány vásárolta meg, ugyanis a repülőgépeken, nagy magasságokban is működött az eszköz, mivel nem folyt ki belőle a tinta. Ezt követően, az 1960-as évektől, a találmány világszerte elterjedt, és egy mindennapos használati eszközzé vált.
Franciaországban BIC védjeggyel került forgalomba, amelyet a feltaláló tiszteletére, Bíró Crayonnak neveztek el. Angol nyelvterületen a golyóstollat pedig ma is gyakran emlegetik „biro” vagy „biro pen” néven.

Ma már számos változata létezik, és szinte hihetetlenül hangzik az a tény, hogy naponta több millió darabot adnak el belőle világszerte, mind magán emberek, mind üzleti vásárlók részére. Így tesz a Mercateo is, ahol ezen tollak széles választéka áll rendelkezésre.

2014. május 11., vasárnap

Online viselkedés - legszívesebben pizzát rendel a magyar

A legtöbb magyar pizzát választ, ha online rendel ételt - derül ki egy ételrendelő oldal adataiból. A második helyen a hamburger, a harmadikon pedig a rántott hús végzett.

Magyarországon a régió más országaihoz, Romániához vagy Csehországhoz hasonlóan elsősorban pizzát, hamburgert és rántott húst vásárolnak az emberek online az egyik ételrendelő oldal statisztikái szerint. A desszertek közül a tiramisu, a somlói és a palacsinta népszerű. Így előnyt élveznek azok az éttermek, ahol
nemcsak személyesen van lehetőség egy jót enni, hanem online is lehet rendelni egy olyan alkalmazás segítségével, amelyben szerepelnek a rendelhető fogások.

Egyre több étterem választ felhőalkalmazást telepíthető szoftverek helyett. Ez nem csoda, hiszen az áprilisban megrendezett, a felhőtechnológia témáját körüljáró 3. Európai Cloud Computing Konferencia tanúságai szerint e szolgáltatások segítségével az európai szoftveriparnak sikerülhet megtörnie az amerikai egyeduralmat.

2014. május 9., péntek

A közösségi média mindent visz?

Miért is játszik manapság olyan fontos szerepet a cégek életében a social média? Valószínűleg azért, mert a versenyelőny megteremtésének, valamint a piaci pozíció megalapozásának ez az egyik legköltséghatékonyabb és leggyorsabb módja.

Kutatások bebizonyították, hogy a B2B szempontjából, az erős azaz, releváns tartalom 82 százalékban, a social média, mint második legfontosabb tényező, 64 százalékban befolyásol a keresés során.

Az összes B2B vásárló egyharmada használja a közösségi médiát arra, hogy kapcsolatba lépjen a forgalmazókkal, kereskedőkkel, valamint 75 százalékuk azt is elvárja, hogy a jövőbeni vásárlási folyamatban is használják ezt a kommunikációs csatornát.

A vásárlók 77 százaléka nagyobb valószínűséggel vásárol olyan cégtől, amely szervezetten jelen van a közösségi média felületein is.

Véleményem szerint, ez Magyarországon jelenleg megkérdőjelezhető lenne. De tény, hogy évről évre egyre több cég fordít a közösségi média területére is kiemelt figyelmet.


2014. május 7., szerda

Tudta, hogy ki találta fel a...?

Bár manapság talán már észre sem vesszük, de számos olyan apró használati tárgy vesz minket körül, melyek praktikusságukkal nagyban megkönnyítik életünket. Abba, azonban csak nagyon kevesen gondolnak bele, hogy bár ezen apró használati eszközök kialakításukban egyszerűnek tűnnek, feltalálásukhoz, valamint tökéletesítésükhöz nem kevés időre volt szükség.
Szemezgessünk hát az irodai élet elmaradhatatlan kellékeiből.

Rajzszög

A rajzszögek rendkívül hasznosnak bizonyulhatnak, ha képeket, posztereket kell feltennünk a falra vagy faliújságra. A különleges kialakítású szöget 1903-ban találta fel Edwin Moore, aki nem sokkal ötlete kitalálása után megalapította rajzszöggyárát, a Moore Push Pin Company-t. A rajzszög ma ismert formáját azonban egy évvel később, egy német órakészítő tökéletesítette azáltal, hogy a műanyag borítás tetejét lelapította, ezzel kényelmesebbé téve a használatát.
USB

A mindenki által olyannyira szeretett USB kulcs
A legelső USB kulcsot 1999-ben szabadalmaztatták, azonban bemutatására csak 2000-ben került sor. Az ötlet az izraeli M-Systems vállalatnál dolgozó mérnökök– AmirBan, DovMoran és OranOgdon – fejéből pattant ki. Az elgondolás akkor fogalmazódott meg, amikor DovMoran, a mindössze 6 Mbyte-os prezentációját szerette volna bemutatni a befektetőknek, laptopja azonban lefagyott a művelet közben. Ezután született meg a kisméretű, könnyen hordozható, és bármilyen gépre csatlakoztatható eszköz létrehozásának elképzelése. Az első darabok memóriája csak 8 Mbyte-os volt és 50 dollárba került. Az évek során azonban fejlődésen ment keresztül, ennek köszönhetően ma már számtalan méretű és formájú változata létezik

Kiemelő toll

A színes kiemelő tollak történelme egészen 1910-ig nyúlik vissza, ugyanis ekkor szabadalmaztatta Lee Newman. Igazi sikert azonban csak 20 évvel később értek el, amikor is egyre népszerűbbé váltak, a Sydney Rosentaláltal létrehozott, „Magic Marker” elnevezésű kampányának köszönhetően.Az 1950-es évek végén a kijelölő tollakat már széles körben használtákEurópában. Ezt követtea modernebb, filchegyű toll 1962-es megálmodása,mely Yukio Horie nevéhez fűződik.



2014. május 5., hétfő

Mi alapján válasszunk reklámajándékot?

Egy vállalkozás hírnevének, valamint értékének növelése érdekében minden lehetséges módot meg kell ragadnia, melynek egyszerű és elegáns eszköze lehet a reklámajándék, amely ma már egyáltalán nem ritka. Sőt! Az évek során szinte elvárássá vált, hogy a vállalkozás bizonyos alkalmakkor ezt a jól bevált marketingeszközzel is éljen. Ezt pedig évről évre egyre több cég ismeri fel és adaptálja sikeresen hirdetési módszerébe.

Adni jó, de kapni még jobb! Egy gondosan kiválasztott reklámajándékkal könnyű megfogni az embereket. Legnagyobb előnyeként az említhető, hogy a megajándékozottat rendszeresen emlékeztetni tudjuk cégünk létezésére és profiljára. Emellett, ha azt szeretnénk, hogy vállalkozásunk hosszú távon is megállja a helyét, valamint hogy könnyebben szerezzünk partnereket és ügyfeleket, akkor mindenképpen érdemes élni vele.

Bár, reklámajándék tulajdonképpen bármi lehet amelyre elhelyezhetjük cégünk logóját, emblémáját, kiválasztásuk mégis nagy odafigyelést igényel. Célszerű olyan tárgyakat kijelölni, melyek nagy emblémázható felülettel rendelkeznek, valamint melyeket tulajdonosaik napi rendszerességgel használnak, emellett persze a cég jellegére is utalnak.


Profiltól függetlenül jó választásnak bizonyulhatnak az olyan irodaszerek, mint például a golyóstoll vagy a kulcstartó, melyekkel akár minden nap szembe találhatjuk magunkat, legyártatásuknál pedig nem okozhat gondot még a nagy mennyiség sem.


A céges reklámajándékon sok múlhat, ezért érdemes alaposan meggondolni a választást. Főleg akkor, ha egy fontos üzleti partner megnyerése a cél. Ilyenkor természetesen az egyszerűen és gyorsan, nagy tételben alkalmazható ajándékokon túl már a minőséget is jobban szemügyre kell venni, hiszen sokat számít a cégünkről kialakuló első benyomás szempontjából.