2014. április 30., szerda

A plázalátogatás trendadatai

A GfK vizsgálatai már hosszú évek óta kiterjednek a fővárosi és vidéki bevásárlóközpontok látogatóinak elemzésére, melyből jól megállapíthatóak az egyes látogatói rétegek jellemzői, szokásai, valamint elvárásai is. A legfrissebb adatok alapján jól látszik, hogy vendégeik többsége a nők és a 29 évnél fiatalabb korosztályból kerül ki, valamint az is megfigyelhető, hogy vásárolni háromból két látogató szokott átlagosan 7.300 forint összegben.

A látogatói sajátosságokat vizsgáló GfK kutatásban most közzétett adatok magukért beszélnek.

Az bevásárlóközpont látogatók 80 százaléka visszatérő, rendszeres látogatónak mondható, ugyanis havonta legalább egyszer elmegy egy bevásárlóközpontba, míg a vásárlók fele akár hetente is megismétli ezt. Az összetételt tekintve elmondható, hogy túlsúlyban vannak a nők és a fiatalok, ugyanis, a vásárlók 57 százalékát nők, 43 százalékát pedig férfiak adják, melyet fele részben a 29 évnél fiatalabbak alkotnak. Az idősebb korosztály, tehát a 30 és 49 év közöttiek, a plázalátogatók 31 százalékát adják, az ötven éven felüliek pedig a fennmaradó 19 százalékot.



A megfelelő bevásárlóközpont kiválasztásában számos elem játszhat szerepet. A adatok szerint a legfontosabb szempont a közelség, melyet a széles boltválaszték, majd a választék és a kellemes környezet megléte követ. Ezek közül kiemelendő a széles boltválaszték, valamint a vonzó környezet, mivel ezek az ott-tartózkodás időtartamát jóval meghosszabbíthatják. Nyilvánvaló tény, hogy ahol a vásárlók jól érzik magukat, ott tovább időznek. Azok a bevásárlóközpontok, pedig amik kiemelt figyelmet fordítanak erre, növelhetik versenyelőnyüket, ugyanis az átlagosan egy órányi ott-tartózkodás hosszát, akár másfélórásra is növelhetik. Főleg akkor, ha az általános elvárásokon felül, az olyan egyedi igényeket is kiszolgálják, mint például a kényelmes parkolás lehetősége.

A trendadatokból jól látszik a korábbi évek tapasztalata, miszerint a látogatók egyharmada nem vásárol egy üzletben sem. Akik mégis túllépnek a nézelődésen, azok átlagosan két boltba térnek be, melyet azonban átlagosan csak egy boltban követ vásárlás.


A vásárlások értékét illetően infláció közeli emelkedést figyelt meg a GfK. Ez a nagy alapterületű  - leginkább fővárosi - bevásárlóközpontoknak köszönhető, ahol az átlagköltés sok esetben meghaladja a 10 ezer forintot, ezzel 7300 forint fölé emelve az alkalmankénti átlagos költést országosan.

2014. április 28., hétfő

A színek hatalma

Ha egy cég az egyre zsugorodó piaci körülmények között fel szeretné magára hívni a figyelmet, ehhez minden eszközt meg kell ragadnia. Potenciális célközönségének elérésének, valamint érdeklődésének felkeltésének pedig egyik leghatásosabb eszköze lehet a színteória alkalmazása, azaz a megfelelő színek és design használata. Ennek alapjául szolgál, hogy a színek mindennapjaink részét képezik, hatással vannak érzelmeinkre, ezáltal pedig cselekedeteinkre is.

Kutatások bebizonyították, hogy a megfelelő színek használata:
  • akár 80 százalékkal növelheti a márka ismertségét
  • több mint 40 százalékkal javítja az érdeklődő olvasóközönség arányát
  • akár 85 százalékban is meghatározó tényező lehet a vásárlási döntésben

Megfigyelhető, hogy az olyan játékos, világos színeket, mint a citromsárga, narancssárga, vagy a piros, inkább azok a vállalatok választják, amelyek főként élményt szeretnének adni célközönségük számára, míg a sötétebb tónusú logók a nagy mértékben a bizalomra alapozó cégek esetében általános.



2014. április 27., vasárnap

Az irodai élet legapróbb eleme

Bármennyire is aprók, és jelentéktelennek tűnők a gemkapcsok, fontosságukról az irodai munkát végzők tudnának mesélni. Nézzük meg, kinek is a fejéből pattant ki ennek a pici, de annál fontosabb mütyürnek az ötlete és mit keres nevében a gém.

A gemkapcsok feltalálójának személyével kapcsolatban az évek során számos téves adat és megállapítás született, többek között az, hogy a norvég származású Johan Vaaler volt az első, aki előrukkolt az ötlettel 1899-ben. Ezt ugyanis megcáfolja az a tény, miszerint 1867-ben Samuel B. Fay már szabadalmaztatott egy, a textíliák összetartására szánt kapcsot, amelyet azonban iratkapocsként is forgalmaztak. Majd ezt követte Erlman J. Wright 1877. évi szabadalma, ami már kifejezetten papírok rögzítésére szolgált.



A mai formájában ismert iratkapocs a brit Gem Manufacturing cégnek köszönhető, aki az 1890-es évek elején elkezdte forgalmazni az eszközt, melynek a gem (jelentése: drágakő, ékkő) fantázianevet adta, ami így Gem iratkapocs néven vált ismertté. Bár a terméket magát ilyen formában sosem szabadalmaztatták, a márkanév világméretű ismertségre tett szert, és 1904-ben az Egyesült Államokban is bejegyzett márkanévvé (Gem clip) vált.


Hazánkban az 1920-30-as években kezdték el forgalmazni a GEM felirattal ellátott terméket, melyet így először gemkapocsként, majd lassan,a márkától függetlenül, gémkapocsként kezdtek emlegetni. Azóta már nem csak a hagyományos, elnyújtott „O” alakú, szürke gémkapocs található meg a piacon, hanem számos változata sorakozik a papír-írószerek polcain, valamint az online felületeken is, így többek között a Mercateo honlapján is.

2014. április 24., csütörtök

Itt van az első B2B startupverseny!

Hazai tekintetben újdonságnak számító üzleti szoftverversenyt hirdetett az OTP Hungaro-Projekt, melyre Magyarország legjobb üzleti megoldásai nevezhetnek. A Startup Tavasz rendezvénysorozat részeként, a Fintech&Sales Demo Day-re keresztelt eseménynek a Google Grund ad otthont.

A tapasztalat azt mutatja, hogy míg a startup cégek többsége hatalmas mennyiségű energiát fordít arra, hogy szolgáltatásait megismertesse a közösségi vagy lakossági felhasználói rétegekkel, addig csak nagyon kevesen realizálják az üzleti célú felhasználói rétegek felé történő terjesztés, azaz a B2B (business to business) fontosságát. Annak ellenére is, hogy így sokkal nagyobb az esély a siker elérésére.

A fintech (financial technologies, azaz pénzügyi jellegű technológiák) az egyik legújabb startup fogalom, amelyre a fejlesztők mostanában igencsak felkapják a fejüket. Ez azonban nem véletlen, ugyanis a nagyvállalatok és multik egyre inkább az olyan innovatív technológiák felhasználására fókuszálnak, melyekkel olcsón és könnyedén megalapozhatják a konkurenciával szembeni versenyelőnyüket. Ennek köszönhetően egyre nyitottabbak arra, hogy saját fejlesztéseiket is részben startup megoldásokkal egészítsék ki.

Az OTP Hungaro-Projekt már több mint 10 év tapasztalattal rendelkezik a közép- és nagyvállalati együttműködések területén. Erre alapozva hozta létre Magyarország első fintech és sales-marketing fókuszú startup versenyét, melynek célja, hogy közös platformot teremtsen az új technológiai megoldásokkal előrukkoló startup cégek, spinoff vállalatok és KKV-k, illetve a velük partneri kapcsolatot kereső nagyvállalatok számára.


Az esemény:

Az idei Demo Day-re május 30-án, a Magyar Innovációs TechShow részeként kerül sor, melyen elsősorban az innovatív pénzügyi megoldásokat, illetve a nagyvállalati értékesítést és marketinget támogató megoldásokat kereső nagyvállalatok képviseltethetik magukat, melyre nevezéseiket május 2-ig adhatják le. A jelentkezők közül azonban csak 10 startup vállalkozás prezentálhat, melyeket egy független, szakmai és pénzügyi befektetőkből álló zsűri választ majd ki.

A rendezvény támogatói között található az OTP Mobil, a Mastercard és az egykoron szintén startupként induló Misys is.
A versenyt szervező OTP Hungaro-Projekt az OTP portfolió részeként nem csak kiváló kapcsolatokkal rendelkezik, hanem forrásszerző tevékenysége folytán, a Horizon 2020 pályázatok lebonyolításában is segít az uniós pályázat iránt érdeklődő startupoknak.

A rendezvény dátuma: 2014. május 30.
Helyszín: Grund
Budapest, VIII. kerület, Nagytemplom utca 30.
Jelentkezési határidő: 2014. május 2.


A részletes kiírás és a jelentkezés itt található.

2014. április 21., hétfő

A reklámajándékok jelentősége

A reklám az egyik leghatékonyabb eszköze a cégek profiljának, valamint szolgáltatásainak szélesebb körben történő megismertetésére. Kiváló lehetőséget biztosítanak a cégeknek saját maguk promótálására, potenciális vásárlóiknak pedig, hogy tájékozottak legyenek, így minden helyzetben el tudják dönteni, milyen termékre/szolgáltatásra van szükségük, és azért mely vállalathoz kell fordulniuk. Ezért nem mindegy, milyen módszert választunk a fogyasztói oldal megnyerésére.

Az érdeklődés felkeltésének igen hatékony módszere a céges emblémával ellátott reklámajándékok osztogatása bizonyos rendezvényeken. Azt, hogy az ajándék pontosan mi legyen, számos tényező befolyásolja, de a legmeghatározóbb mégis az, hogy mekkora mennyiségre van belőle szükség, illetve kinek, és hogyan szeretnénk azt átadni. Ha nagyobb tömegekben gondolkodunk, a logózott tollak vagy kulcstartók osztogatása a legmegfelelőbb, ugyanis ezek nagy tételben, olcsón és gyorsan hozzáférhetőek.


Nívósabb események, mint például üzleti tárgyalások alkalmával azonban ajánlott a jobb minőségű ajándékok osztogatása. Ezek lehetnek akár ajándékcsomagok is, melyek tartalmazhatnak a logónkkal vagy szlogenünkkel ellátott kisebb promóciós ajándékokat (mappák, határidőnaplók, jegyzetfüzetek, gravírozott fém tollak, bögrék vagy akár pendriveok).

2014. április 17., csütörtök

2014 a B2B marketingesek szemével

Az Überflip felmérése szerint a tartalom marketing már a B2B cégek életében, marketing stratégiájuk kialakításában is egyre meghatározóbb szerepet játszik.


A Überflip kutatás szerint a B2B marketingesek 93 %-a használja a marketing ezen ágát. Kitűzött céljaik elérése érdekében pedig többségük úgy véli, elengedhetetlen a hatékony tartalommarketing stratégia kialakítása. Ennek ellentmond azonban az-az adat, miszerint a cégek mindössze 44 %-ának van erre kidolgozott stratégiája.

A válaszadók elsődleges célként brandjük ismertté tételét, valamint ezen keresztül új ügyfelek megszerzését fogalmazták meg. Bár, ennek elérésével kapcsolatban már megoszlottak a nézetek. Míg a többség (57 %), ezt, a témájához szorosan kötődő tartalmak összegyűjtésével kívánta megtenni, addig 43 %-uk úgy gondolta, hasznosabb, ha inkább saját tartalmat hoz létre.

A tartalom megosztására leginkább a social media felületeit, azaz a LinkedIn-t (91%), a Twittert (85%), és a Facebookot (81%) használnák, ugyanis ezek azok a közöségi oldalak, amelyeken az átlagos felhasználók mellett a B2B vásárlók jelentős része is ugyanúgy megtalálható. Emellett a saját weboldalon elhelyezett cikket, valamint hírleveleket is fontos elemnek tartották.



2014. április 11., péntek

Mi alapján válasszunk nyomtatót?

A lézer-, valamint LED-technológia fejlődésével ma már a kis- és középvállalkozások számára is gyerekjáték a színes nyomtatás. Az ehhez megfelelő eszközök kiválasztása azonban már korántsem ilyen egyszerű.

Manapság már szinte ugyanolyan gyorsan nyomtathatunk színesben, mint fekete-fehérben, ráadásul a nem profi gépek által készített színes nyomatok minősége is megközelíti, vagy eléri a nyomdák által nyújtott színvonalat. Emellett pedig továbbra is fontos szempont – főleg a KKV-k számára - az energia- és kellékanyag-felhasználás szintjének alacsonyan tartása. Ezért segítségül, íme néhány megfontolandó tényező leendő nyomtatónk kiválasztásához.



Mennyire régiek a nyomtatók?
A legfrissebb technológiai fejlesztések sokkal nagyobb nyomtatási sebességet és jobb nyomtatási minőséget tesznek lehetővé.

Mennyi energiát fogyasztanak az egyes üzemmódokban?
Az újabb modellek általában akár 30 %-kal kevesebb energiát, valamint 20 %-kal kevesebb festéket használnak a korábbiaknál.

Mekkora a méretük, és mekkora értékes területet foglalnak el?
A kisebb helytakarékosság szempontjából érdemes meglévő nyomtatónkat egy A3-as eszközre cserélni.

Nem éri meg az eddig kiszervezett színes nyomtatási feladatokat házon belülre hozni?
A cégen belüli megfelelő saját eszközök lehetővé tehetik a költséghatékony, gyors nyomtatást, ezzel segítve a vállalkozás munkáját.

Továbbá érdemes előre tisztázni:
·        hogy milyen feladatra szeretnék használni a készüléket
·        hogy fekete-fehér vagy színes készülékre van szükség
·        hogy havi szinten hány példány várható, milyen terhelhetőségre kell számítani
·        hogy milyen tudással kell rendelkezzen, mint kétoldalas nyomtatás, hálózati használat, stb.
·        hogy mi a maximális költségkeret, amit a készülékre fordítanának
·        hogy milyen konstrukcióban gondolkoznak, mint például vásárlás, bérlet, tartós bérlet, lízing

A B2B honlapokon, köztük a Mercateo honlapján is számos ajánlat közül választhat, melyek mind a legkorszerűbb nyomtatókat tartalmazzák. Nem érdemes pusztán az olcsó árakat nézve keresgélni, ugyanis a tapasztalatok azt mutatják, egy rosszul megválasztott termék hosszú távon többe kerül, mintha a megfelelő készüléket vásároltuk volna meg. És akkor még nem is említettük az elpazarolt időt, valamint az ezzel járó idegeskedést...

2014. április 9., szerda

30 százalékkal több cég szűnt meg az első negyedévben

Az idei év első negyedévében 30 százalékkal több, összesen 16 675 cég szűnt meg Magyarországon, mint az előző év azonos időszakában - közölte a Bisnode üzleti információszolgáltató. Az cégalapításokat is figyelembe véve fél százalékkal csökkent a működő cégek száma.

Felszámolással 4508, végelszámolással 2468, kényszertörléssel pedig 9699 cég szűnt meg, jelenleg több mint 557 ezer céget regisztrálnak Magyarországon. A nemzetközi cégminősítő elemzése szerint bár idén márciusban rekord számú, 4500 vállalkozás alakult, a cégalapítási dömping ellenére fél százalékkal csökkent a cégek száma az egy évvel ezelőttihez képest.

Az elemzésből látszik, hogy a legtöbb iparágban csökkent a cégek száma: leginkább a papíriparban, a fafeldolgozás terén és az építőiparban. 2013. április eleje és 2014. április eleje között mindhárom szektorra 3 százalék feletti cégszámcsökkenés volt jellemző. Több, mint 3 százalékkal nőtt a cégalapítások száma a közigazgatás, az élelmiszergyártás és a vegyipar területén. Megyei bontásban Csongrád, Pest, Hajdú-Bihar és Bács-Kiskun megyén kívül mindenhol kevesebb cég működik. A legnagyobb mértékű visszaesés Komárom-Esztergom (-4,43 százalék) és Baranya (-1,89 százalék) megyében történt.

Az elemzés szerint az átlagos fizetési határidő Magyarországon évek óta 29-30 nap körül mozgott, de 2014 első negyedévében már átlag 25 nap volt jellemző. Az átlagos fizetési késedelem tekintetében mérsékelt növekedés jellemezte 2014 első negyedévét 2013 első három hónapjához képest. Ma átlagosan 18 napot késnek számláik kiegyenlítésével a cégek, míg egy évvel korábban ez az érték 17 nap volt. Megyénként Somogy, Borsod-Abaúj-Zemplén és Jász-Nagykun-Szolnok megye cégei fizetik átlagosan a legnagyobb késéssel számláikat, esetükben a 32 napot is meghaladta az átlagos fizetési határidő.

A kutatásból az is kiderült: eddig a legnagyobb bedőlési arány az építőipart fenyegette a magyar gazdaságban, de 2014 első negyedévében a felszámolások és csődök cégszámhoz viszonyított arányának tekintetében a szektort már megelőzte a szálláshely-szolgáltatás és a vendéglátás. A Bisnode adatai szerint 100 vendégfogadással és vendéglátással foglalkozó cégből közel 5 egy éven belül fizetésképtelenségi eljárás alá kerül. A kényszertörlési eljárásokkal együtt a vendéglátó cégek 14 százalékát érinti ilyen eljárás.

2014. április 7., hétfő

Nőtt az eurózóna kiskereskedelmi BMI-je

Nőtt az eurózóna kiskereskedelmi beszerzésimenedzser-indexe (BMI) márciusban februárhoz képest, de a kiskereskedelmi forgalom még mindig csökkenőben van jelentette közleményében a Markit Economics piackutató intézet.

A Markit számításai szerint márciusban 49,2 ponton állt az euróövezeti kiskereskedelmi BMI a februári 48,5 pont után. A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált ágazat vagy szektor növekedését, 50 pont alatti értéke pedig visszaesését jelzi.

Az elmúlt hét hónapból ez volt a hatodik alkalom, mikor 50 pont alatt volt a BMI, azaz visszaesett a kiskereskedelmi forgalom, de a Markit szerint a csökkenés mértéke márciusban csak minimális volt. A németországi BMI márciusban 50,2 pont lett, a franciaországi 50 pont, az olaszországi 46,5 pont. Németországban gyenge volt a forgalom növekedésének üteme, Franciaországban kedvező változás volt, hogy véget ért a kiskereskedelmi forgalom visszaesése, és Olaszországban, bár továbbra is csökkenés van, ennek üteme mérséklődött.

Phil Smith a Markit közgazdásza szerint a kiskereskedelmi szektor továbbra is gyenge pontja az eurózónás gazdaságnak, le van maradva a növekvő feldolgozóiparhoz és szolgáltató szektorhoz képest. Ennek ellenére úgy tűnik, végre megállt a kiskereskedelmi forgalom visszaesése, de Phil Smith szerint növekedésre csak akkor lehet számítani, ha újra javulnak a német adatok.

2014. április 5., szombat

A magyarok bíznak a hazai élelmiszerekben

A magyarok 86 százaléka bízik a hazai élelmiszerekben ezt közölte egy januári reprezentatív kutatásra hivatkozva a Greenpeace környezetvédő szervezet.

A felmérés eredményei szerint a magyar lakosság 94 százaléka egyetért azzal, hogy jelentősen növekedjen a vegyszermentes biogazdálkodással művelt területek nagysága Magyarországon. A válaszadók 43 százaléka vegyszermentes élelmiszereket fogyaszt, amikor teheti, 45 százalék pedig azt mondta, hogy szívesen fogyasztaná ezeket, ha könnyebb lenne hozzájutni.

A kutatásból egyértelműen kiderült, hogy van igény a magyar biotermékekre – hangsúlyozta közleményében a Greenpeace. A környezetvédő szervezet megbízásából a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet 2014 januárjában végzett reprezentatív közvélemény-kutatást a magyar lakosság körében a hazai biotermékekről.


2014. április 3., csütörtök

Megvannak az idei Superbrands díjazottjai

A 2014-es Superbrands díjazottjainak kiválasztásában idén a szakmai bizottság mellett, a fogyasztók is nagy szerepet kaptak.

A GfK, 800 fő online megkérdezésével készítette el Superbrands TOP Márka kutatását, melyben arra voltak kíváncsiak, hogy Magyarországon melyek a legismertebb és legkedveltebb márkák. Mint kiderült, a magyar fogyasztók nagyon is jól ismerik, és szeretik is a hazai brandeket, amelyek azonban nemzetközi társaikkal mégsem tudják felvenni a versenyt.

A 10 legismertebb márka:

Az ismertséget illetően, 93 százalékkal az RTL Klub végzett az élen, melynek különlegessége, hogy az őt követő összes többi helyezett, mind élelmiszeripari vállalat. A képzeletbeli dobogó második és harmadik fokára a Balaton Szelet (92%), valamint a Győri Édes (91%) állhatott fel. Őket az olyan, hagyományosan magyar márkák követték, mint a Győri Édes, a Pöttyös Túró Rudi, a Sport Szelet vagy a Sió. De helyet kapott még a listán a Boci, a Pepsi, a Milka és a Pilóta keksz is.


A 10 legkedveltebb márka:

Az iparágakat tekintve itt már jóval változatosabb a kép, mint ami az ismertségnél volt látható. A lista a Győri Édessel kezdődik, melyet a Sport Szelet és a Sió követnek. A dobogóról éppen csak lecsúszva található meg a Pöttyös Túró Rudi, az ötödik helyen pedig a Fanta szerepel. A rangsor további kedvelt márkái a Spar és a Nivea, melyeket a Tesco, és a MOL követ a sorban. A tíz legkedveltebb márka listáját pedig a Balaton Szelet zárja.

2014. április 2., szerda

A raktárpiac rekordbővülését várják

A CBRE legfrissebb jelentése szerint, manapság az európai kereskedelmi ingatlanpiac legkiemelkedőbben fejlődő része az ipari és logisztikai piac.

Európában a tavalyi év, azaz 2013 során az ipari ingatlanokba áramló befektetések értéke 50 százalékkal emelkedett, amit a legnagyobb éves növekedési ütemként tartottak számon a kereskedelmi ingatlanok területén. A gyors fellendülést a bérlői piac erőssége és a fogyasztók növekvő kereslete mellett a befektetői érdeklődés változása is segítette. Míg korábban az ipari ingatlan egy nagyon szűk beruházói kört vonzott, a mostani alacsony kamatkörnyezet és az európai gazdasági növekedéssel kapcsolatos hivatalos pozitív várakozások miatt előreláthatólag szélesebb befektetői kör fog kialakulni ebben az ingatlanszektorban. A magasabb hozamszint és az esetenként növekvő bérleti díjak vonzó befektetési alternatívává teszik az európai logisztikai és ipari ingatlanokat.

Joerg Kreindl, a CBRE közép és kelet-európai ipari ingatlanokért felelős igazgatójának nyilatkozata szerint Közép- és Kelet-Európa azon területek egyike, ami sokat profitál a fent említett változásokból. A bérleti díjak eddigi legalacsonyabb árfekvése és a növekvő ipari termelés miatt jó eséllyel nem sokára több piacon is egyre jobb eredményeket fognak elérni. A régió gyorsan fejlődő infrastrukturális hálózata és a végfogyasztónak szállító online áruházak bővülése remek lehetőségeket nyújt a fejlesztőknek is.”

A Nyugat-Európa és Közép-Kelet-Európa közötti kapcsolat javulásával és az ipari termelés emelkedésével a specializált logisztikai társaságoknak nagy valószínűséggel jelentősebb megbízásai lesznek az idei év során. A hatékony megoldások iránti kereslet extra bevétellel kecsegteti a jól megközelíthető létesítményeket és a nagy áteresztőképességű városi telephelyeket. Az óriási méretű raktárak központosított üzemeltetése és raktározási technológiája azon előnyök között van, amelyek az irántuk való kereslet jelentős bővülését okozták az elmúlt évben.